Bendraukime:
2019 - 09 - 19

Barokas

Barokas – tai menas, kuris gyvavo nuo 17 a. iki 18 a. pirmos pusės. Itališkas žodis barocco išvertus reiškia keistas, įmantrus, vingrus.
Kaip meno pavadinimas susijęs su meno turiniu? Lengviausia tai parodyti palyginus renesanso ir baroko menų architektūros elementus, bei rūbus. Jei renesanso laikotarpio bažnyčios skliautai yra tiesūs, lygūs ir vienspalviai, tai baroko – papuošti daugyvės paveikslų, bei gipso lipdinių.
Baroko laikotarpyje ant moterų galvų buvo tokie perukai, kad kartais juose užsiveisdavo pelės. Šio laikotarpio šedevru laikoma Vilniuje esanti šv.Petro ir Povilo bažnyčia, esanti Antakalnyje, o renesanso laikotarpio šedevras yra šv. Onos bažnyčia.
Aukščiau aptarta meno savybė buvo ir muzikoje. Ji geriausiai matosi šiuose žanruose – opera, kantata, oratorija. Šie žanrai atsirado tik baroko laikotarpyje, jų nebuvo anksčiau. Opera, kantata, oratorija – tai iškilmingi, dideli, spalvingi kūriniai, kuriais lengva nustebinti, padaryti ryškų įspūdį. Ši savybė yra viso baroko meno savybė.
Muzikos kalba barokas yra polifoninės muzikos klestėjimo metas. Didžiausias visų laiko polifonistas yra Johanas Sebastijanas Bachas. Svarbiausias ir sudėtingiausias polifoninės muzikos žanras yra fuga.

Labai svarbu muzikos istorijoje tai, kad baroke pirmą kartą muzikos istorijoje buvo panaudotas taip vadinamas gerai temperuotas derinimas. Kas tai yra? Tai toks instrumentų suderinimas, kai oktava padalinama į lygius pustonius ir gaunasi 12 skirtingų garsų. Todėl galima sudaryti ir naudotis visomis 24-iomis tonacijomis.
Baroke ypatingai suklesti instrumentinė muzika. Taip gali būti todėl, kad ištobulėja instrumentai ir naudojamas gerai temperuotas derinimas.
Tuo metu fortepijonu nieks neskambino. Tik – klavesinu. Klavesinas – tai klavišinis instrumentas, atsiradęs apie 1400 metus. Klavesinas buvo sukonstruotas iš rytietiško instrumento – psalterijaus. Klavesinas gyvavo nuo 1500 iki 1800 metų. Jis turi 2 klaviatūras, vadinamas manualais. Manualų spalva priešinga fortepijono klaviatūros spalvoms.
Paprastesni klavesino „Giminaičiai“ yra spinetas, virginalas, klavikordas.

Nėra komentarų

PALIKITE KOMENTARĄ